معرفی فناوری نوین “بتن سنگ”

“بتن سنگ– (Cast Stone)

قطعات پیش ساخته بتنی لوکس

Luxury Exposed Concrete

بتن سنگ– (Cast Stone) یک محصول پیش ساخته بتنی است که به عنوان قطعات لوکس با طرح‌های کاربردی و متنوع در معماری ساختمان و سایر سازه‌ها، یا برای بازسازی و تزئین در نما، همچنین قسمت‌های داخلی ساختمان‌ها و محوطه‌سازی استفاده می‌شود.

قدیمی‌ترین زمان شناخته شده استفاده از “بتن سنگ”، در حوالی سال‌های ۱۱۳۸ میلادی در شهری به نام کارکاسون واقع در فرانسه بوده است که در واقع در بقایای قلعه‌ای در زمان قرون وسطی در اروپا دیده شده است. پس از آن بتن سنگ در سال ۱۹۰۰ میلادی بطور مستمر در لندن مورد استفاده قرار گرفت و در ادامه به طور گسترده در سال ۱۹۲۰ در ایالات متحده امریکا مورد پذیرش و استفاده قرار گرفت.

استفاده نسبت مشخصی از اختلاط انواع سیمان پرتلند سفید یا خاکستری، ماسه طبیعی یا شکسته، سنگ شکسته سرند شده یا شن طبیعی (مصالح ریزدانه و درشت دانهبا دانه‌بندی مناسب) و رنگ‌دانه‌های رنگی با پایه معدنی و افزودنی‌های شیمیایی و آب برای رسیدن به نمای دلخواه بادوام در طول زمان بهره‌برداری دارای اهمیت ویژه در تولید «بتن سنگ»به عنوان جایگزین مناسب انواع سنگ‌های طبیعی است.

این محصول قابلیت ساخته شدن با هر رنگی را دارد و طرحی مشابه با سنگ‌های مختلف و گوناگون مانند انواع گرانیت، تراورتن،سنگ‌های بریده شده آهکی طبیعی، سنگ مرمر را داراست.همینطور دارای کاربردهای وسیع از طرح‌های ساده نظیر دور پنجره‌ها تا طرح‌های بسیار متنوع نظیر المان‌های پیچیده معماری است.

در صورت ساخته شدن “بتن سنگ” به طور اصولی، از نقطه نظر تکنیکی و فیزیکی،بتن سنگ این قابلیت را دارا می‌باشد تا سخت بودن همانند سنگ‌های استفاده شده در ساختمان‌ها را ارائه کند.همینطور در صورت انتخاب مناسب و نصب قطعات طبق مشخصات فنی، در پروژه‌های ساختمانی می‌توان شاهد ترکیبی زیبا، بادوام و قابل تحسین در نمای ساختمان‌ها به مدت زمان طولانی بود.

امروزه بدرستی بتن سنگ به عنوان یک جایگزین مناسب و مطلوب انواع سنگ‌های بریده شده و استفاده شده در ساختمان‌ها است. بتن سنگ این توانایی را دارد تا به صورت بی حد و حصر و نامحدودی جایگزین انواع سنگ گردد و همین‌طور مزایای بسیار زیادی را نسبت به سنگ‌های بریده شده عرضه می‌کند، که شامل سبکی، عدم ترک خوردگی، سرعت بالای تولید، عدم پرتی، با صرفه بودن، تنوع در رنگ و بافت، استحکام بالا و موارد دیگر می‌باشد.

بتن سنگ می‌تواند با آرماتور مسلح شده و دقیقاً رنگ آن براساس نوع مصالح و اکسیدهای معدنی تعیین شود.طرح اختلاط آن بر اساس شاخص‌های مهندسی مورد آزمایش قرار گرفته که نتایح دوام آن برای مدت زمان طولانی قابل پیش بینی است.کیفیت استحکام و فرسایش در اثر شرایط جوی بصورت همسان بهتر از سنگ‌های طبیعی برآورد و مشخص شده است زیرا که فرایند ساخت و تولید آن کاملاً کنترل شده است.در مقایسه خواص این چنینی بین ساختمان‌های سنگی و بتن سنگ، به طور قطع ساختمان‌های سنگی مورد اطمینان نیستند.

به خاطر نوع فرآیند ساخت قطعات بتن سنگ به صورت کاملاً اقتصادی و توجیه‌پذیر ممکن است.توانایی بتن سنگ، آن‌را به عنوان جایگزین انواع سنگ در ساختمان‌های موجود و به عنوان مصالحی ایده‌آل و دارای ترکیبی یکسان و یکنواخت برای ساخت، بازسازی یا ترمیم انواع ساختمان‌ها مطرح می‌سازد.

المان‌های تیپ بتن سنگ شامل پانل‌های مدولار،آبروها، دور پنجره‌ها ،لغازها، قسمت‌های فوقانی،سنگ تاق‌ها،دور درب‌ها،پیش‌آمدگی‌ها،کتیبه‌ها و ابزارهای زیر سقف، کلاهک‌های پایه، سرپوش‌ها، قطعات نواری،ستونک‌ها، پله‌ها، انواع صراحی‌ها و المان‌های زیرین و رویه آن،لوح‌های منقوش،سنگ‌های کنج، پانل‌های نشانی و ستون‌ها است.

“بتن سنگ” محصولی است که با دارا بودن پارامترهای تکنیکی اصلی یاد شده و پارامترهای اقتصادی به همراه مزایای قابل توجه نظیر انعصاف‌پذیری و گوناگونی و تنوع‌پذیری به همراه زیبایی خلاقانه می‌تواند به عنوان جایگزین مناسب سنگ در ساختمان‌ها با هر نوع کاربری مطرح شده و به عنوان قطعات پیش ساخته بتنی الحاقی به ساختمان‌ها و در محوطه‌سازی‌ها مورد استفاده قرارگیرد.

d

پاسخ دهید